7-pack Luxx tuggpinnar - Globe Buddy

Tillverkare: Globe Buddy
130,00 kr
91,00 kr
Luxx tuggpinnar baserade på insektsprotein och tillverkat av naturliga ingredienser - ett bra val om du vill minska din hunds tassavtryck och anamma en mer miljömedveten livsstil.

Påsen innehåller sju tuggpinnar som är 12 cm långa och har diameter på ca 2,2 cm med en innerkärna på ca 1,2 cm. De ger tuggmotstånd utan att vara hårda och din hund masserar tandköttet medan den tuggar.
Det är tillverkat med lättsmält insektsprotein från mjölmaskar med en lätt krydda av mint. Inga tillsatser och konserveringsmedel. Ett bra val som gör åt mindre resurser än animaliska tuggpinnar och insekter ger ett mindre koldioxidutsläpp än kött.
Lagerstatus: 23 i lager
+ -
Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

InnehållNaturliga ingredienser, helt utan tillsatser
UrsprungTyskland
ÅtervinningÅtervinns som plast
*Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
  • Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
Kunder som köpte denna köpte också

KEROTUGG älgchips

Hundtugg av älghud, tillverkat i Sverige. Älgchups är en rektangulär bit ca 15x5 cm. Hel ren älghud som smakar gott och är go att sätta tänderna i. Den är ett rejält tugg till den lilla hunden och ett litet tidsfördriv för en stora. Hur länge det håller beror på hur just din hund tuggar. KEROTUGGs älgtugg är mycket magert. Passar även hundar med känslig mage. KEROTUGG tillverkar tuggben helt utan tillsatser. De innehåller inga färgämnen eller blekmedel, inget lim och inga andra konstigheter - ren älghud helt enkelt.
Älgchips tycker vi passar bra till de flesta hundar, utom de minsta. Hur länge det varar beror mycket hur stor din hund är.
Från 40,00 kr

2-pack Dentals XL - Vegdog - veganska tuggpinnar

Veganska tuggisar, 2-pack med tuggben som passar som hundgodis till den stora hunden och som tuggben till den lilla. De innehåller enbart veganska råvaror utan konstiga tillsatser som lim, konserveringsmedel och färgämnen. Många allergiska hundar mår bra av VEGDOGs tuggpinnar.
VEGDOGs tuggpinnar är gjorda av rödbetor och tapioka. De har viss rengörande effekt på vovvens tänder.
60,00 kr

2-pack chevvies - Vegdog - veganska tuggpinnar XL

Tuggpinnarna Chevvies kommer i 2-pack och de är riktigt rejäla och vansinnigt goda. Veganska med härlig rökt smak, vovvens svar på en saftig BBQ. Chevvies är en tunn "platta" som rullats till en stor saftig tuggpinne. Vi tycker den känns go att tugga på och inte så grötigt massiv på något sätt. Ja förklara är ju aldrig enkelt. Men testpanelen säger "Vrålgott - hit med en till"
Den naturliga smaken av rökt paprika ger en rökig, välsmakande ton i BBQ-stil – helt utan konstgjorda tillsatser.
60,00 kr

RAUH Crunchy Älg 13 - tuggben

Crunchy Älg från RAUH är ett pressat tuggben. Det är ett delikat tuggben där spill från produktionen tagits tillvara, krossats och pressats tillsammans med morot, havstång och persilja för att förhöja smaken.
Crunchy Älg är en underbar idé tänker vi i vår "Minska-matsvinnet-strävan".
Bra för känsliga magar. Innehåller rena och högklassiga råvaror. Det är mjukare än ett vanligt tuggben och lämpar sig därför utmärkt för hundar med känslig mun som seniorer och valpar. Självklart inga tillsatser. Passar även hundar med känslig mage. Älghuden kommer från vilda älgar här i Norden som levt ett bra liv i frihet.
30,00 kr