HONEYBOMB 70 🐶 dofthållare grå

Tillverkare: Hundigt
70,00 kr
HONEYBOMB 💛 se det som en kärleksbom för att boosta gömmor till din hund, som får nytändning, självförtroende och ha riktigt jäkla roligt.
HONEY 70 eller HONEYBOMB som den har fått som smeknamn, är en stor dofthållare med honeycomb-mönster i locket. Den släpper ut mycket doftmolekyler och hjälper dig att boosta gömmor och introducera nya svårigheter, för att sätta höga gömmor och för djupa gömmor. Ja, när du har lite mer erfarenhet av att sätta gömmor och börjar klura på vad du vill ha ut av din gömma är HONEYBOMB en fantastisk dofthållare att ha med sig. Det är helt enkelt en dosa som ger dig möjligheten att variera doftbilden så du kan hjälpa din hund att jobba med utmaningar.
Honey 70 fungerar utmärkt som en smellerburk och är toppen att göra urvalsbanor med. En magnetisk urvalsbana på en plåtvägg kan vara en riktigt bra grej. Både om du har en hund som tar till tassarna vid urvalsbanan men också för att träna hunden att jobba på lite olika höjder
Dosan är försedd med utrymme får två magneter. Med två magneter sitter den stabilt och bra. Du kan också välja att bara ha en magnet och även helt utan magnet.
När du ska gömma doften i Nose Work behöver du variera både doftbild och typ av gömma. Dosor i olika storlek med olika doftutsläpp hjälper dig skapa förutsättningar för gömman att spridas på olika sätt.
Denna runda dofthållare är en dosa med skruvlock och den är gjord av PLA som är ett fossilfritt, plantbaserat material. I dosan placerar du din preparerade doftbärare.
+ -

Den lilla dosan är 70 mm i diameter och 13 mm hög. Den har ett skruvlock som är lätt att skruva av och på.
Vikt 19 gram + 2 magnet á 2,4 gram = 23,8 gram.

Beställer du den med magnet följer det också med en liten extra botten och en magnet. Denna extra botten är utformad så du kan greppa tag i den med en pincett eller peang och dra sönder den för att kunna återanvända magneten i en ny dosa och återvinna dosan.

VIll du köpa dosan utan magnet och med en extra botten för att du redan har en magnet som du vill återanvända? Skriv i kommentaren i kassan, så skickar vi med ett löst galler.

Denna dofthållare är gjord av PLA, läs mer under fliken material.

Vid produktion kan mycket tunna, små trådar finnas kvar på dosan någonstans, dessa kommer att slitas bort snabbt när du hanterar den.

En droppe av hydrolat på en doftbärare placeras i dofthållaren. På tävling får doften aldrig vara äldre än fyra timmar och när du gör doftprov förnyas doften minst en gång i timmen. Kan vara bra att veta vid träning. Kom ihåg att inte diska med diskmedel utan använda bara ljummet vatten vid rengöring.

PETG

är en förkortning av Polyethylene Terephthalate med Glykol. Materialet tillverkas i Tjeckien. PETG är ett tåligt material som avger mycket lite egen doft. Det är godkänt för livsmedel, vattenavvisande och tål höga temperaturer. PETG används ofta i produkter för matkonsumtion. PETG kan återvinnas som plast, så den lilla dosan ska till återvinningscentralen när den är uttjänt.

PLA

är en förkortning av PolyLaktid Acid (polymjölksyra). Det är en biologiskt nedbrytbar plantbaserad plast. PLA kan förbrännas och kvar blir bara kol, syre och väte. Det krävs dock att PLA hamnar i återvinningen - det är ingen komposterbar plast. PLA är godkänt för livsmedel. Materialet tillverkas i Tjeckien.

rPLA

innebär att materialet är tillverkat av återvunnen PLA och att infärgningen sker med hjälp av organsikt avfallsmaterial. Materialt tillverkas i Tjeckien. PLA har en lägre smältpunkt. PLA är en sprödare plastsort. rPLA avger lite egendoft har vi läst, det är inget vi människor uppfattar här på Hundigt.

  • Det är så lång vi vet det bästa alternativet ur en miljöaspekt. Även om det är långt ifrån en naturlig produkt tycker vi det är bättre än traditionell plast. Materialet är fossilfritt.
  • Den har en relativt låg smälttemperatur, vilket innebär mindre energiåtgång vid produktion.
  • Den lilla egendoften som finns i rPLA tror vi inte har någon betydelse för våra hundar eftersom vi kan använda variation med våra dofthållare och doftbärare för att skapa en doftsäker hund.
  • Det är ett pålitligt material, eftersom vi har haft hög användning av PLA under en lång period. Detta har inneburit att en massiv satsning har gjorts på att göra högkvalitativ PLA, vilket ger bra och stabila utskrifter i en 3D-skrivare.

För alla material gäller att det är mycket lite svinn vid produktionen som vi står för själva i Örby. Vi arbetar mot nya material att ta fram våra dosor i och ser en utveckling mot helt fossilfria material.

Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

MaterialPLA
UrsprungSverige
ÅtervinningÅtervinns som plast
FörpackningIngen förpackning
*Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Skriv din egen recension Close Review Form
*
*
Dålig
Utmärkt