MUSH hundgodis - lamm frystorkat

Tillverkare: Mush
70,00 kr
Hundgodis med proteinkällan lamm. Lamm som frystorkats helt utan tillsatser, det är både gott och innehåller mycket nyttigt. Råvaran är nordisk. Hundgodiset är gott och i små pelletsformade, frystorkade bitar som inte kladdar eller smular. De är så små att vi inte tror de behöver brytas helt enkelt. Och det innehåller alltså bara lamm till 100%. Inget annat är tillsatt.
+ -

MUSH hundgodis i serien Feeze-dried treats är frystorkat vilket gör att det nyttiga i råvaran bevaras mycket fint.

Hundgodiset är tillverkade av nordiska råvaror. 
Frystorkat lamm passar perfekt till träningen, med på vandringen eller som en extra belöning för att just din hund är värd lite lyx.

Innehåll

Lamm (kött, lunga, vom, brosk).
 

Näringsvärden / 100g

 MängdEnhet
Energi kcal588kcal/100g
Fett45.2g/100g
Protein45.3g/100g
Råaska3.4g/100g

 

Mush följer strikta riktlinjer för kvalitet, som sträcker sig över EU:s och Finlands lagkrav. Kycklingens ursprung kan lätt spåras och kycklingen levereras färsk till Mush varje dag. 

Förvaras bäst i rumstemperatur skyddad från fukt. Mush lovar att produkten håller 

Påsen är återförslutningsbar, en zip-påse.

Innehåll 55 gram.

Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

InnehållHelt utan tillsatser
UrsprungFinland
*Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
  • Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
Kunder som köpte denna köpte också

Tjurmuskel medium 🦴 längd 12 cm

Fin torkad tjurmuskel, närproducerad med svenska råvaror och helt utan tillsatser. Både naturligt och näringsrikt. De flesta hundar älskar att tjurmuskel som tugg, den är oerhört populär hos oss. Dessutom är den producerad med solenergi, hela ladugårdens tak är fyllt av solceller. Så hållbar produktion. Solel och vatten är vad som går åt vid produktionen.
Vår tjurmuskel luktar inte lika illa som den brukar! Vissa delar är borttagna vilket gör att den bara luktar torkat kött även då hundarna tuggar på den.
Inga konserveringsmedel eller tillsatser har använts i torkningen av tjurmuskeln och den är från Borås, från svenska djur.
Tjurmuskel medium är ca 12 cm lång oh väger ca 20 gram (medelvikt när vi vägt 100 st)
25,00 kr

KEROTUGG älgrulle 15

Tuggben av älghud och tillverkat i Sverige. Älgrulle 15 är lite tunnar och mycket smaklig trots att den inte är smaksatt. Den är en perfekt tuggpinne till den stora hunden och ett rejält tugg till den lilla hunden. Älgrulle 15 är 15 cm lång och ungerfär 1,5 cm i diamter. Älghud är lite segt, småknaprigt och ger tuggmotstånd för hunden. Det har neutral doft och det kladdar inte. Keros älgtugg är mycket magert. Passar även hundar med känslig mage. KEROTUGG tillverkar tuggben helt utan tillsatser. De innehåller inga färgämnen eller blekmedel, inget lim och inga andra konstigheter - ren älghud helt enkelt.
Älg 15 tycker vi passar bra till de flesta hundar. Hur länge det varar beror mycket hur stor din hund är.
40,00 kr

Älgpinne - moose stick - gott hundgodis från RAUH

En älgpinne eller som RAUH kallar det, älgsalami. I riktigt fin kvalitet av högkvalitativa råvaror. Älgpinnen är helt naturlig med naturliga råvaror. Inget tillsatt salt, mjölkfri, glutenfri, sojafri. Älgköttet kommer från vilda älgar här i Norden som levt ett bra liv i frihet. Lunga och hjärta från nöt kommer från finska djur. Älgpinne passar alla hundar och du bryter enkelt de bitar du vill ge som godis, fin som belöning vid träning. Knaprig och god, alltså inte mjuk. Passar också som tuggben till de mindre hundarna.
Från 25,00 kr

RAUH Miniflisa - tuggben

Äntligen ett helt naturligt och nyttigt tugg till de allra minsta hundarna. Miniflisor ger perfekt tandvård även för små hundar. De mår bra av att få tugga och den platta formen underlättar början på tuggandet. Nöthuden är mjukare än älg vilket kan underlätta för den minsta hunden.
RAUHs fina tuggben av nötskinn är helt naturligt, utan tillsatser och torkat på traditionellt vis. Garanterat utan färgämnen, kemikalier, tillsatser, smakämnen, blekmedel.

Miniflisor passar de minsta hundarna och de som har svårt att tugga.
Från 10,00 kr