Prova på!

Låt din hund njuta av ett nyttigt, svenskt tuggben från KERO.

.

Du får köpa en Älgrulle 15 från Kero för 8 kr, vill du ha fler kostar de 40 kr styck.

- klicka här -

.

Erbjudandet gäller en gång/kund och så långt lagret räcker.

🌼 GLAD SOMMAR! 🌼

.

Smellerburk / dofthållare lila

Tillverkare: Hundigt
55,00 kr
Lila är fint, även som smellerburk för t ex Nose Work. Det lila locket har honeycomb-mönster som släpper ut mycket doft. Du kan använda den ensam när du lär in doften eller till markeringsträning. Du kan göra en egen urvalsbana med önskat antal burkar. Hundigts smellerburk är en liten och behändig glasburk med lock av PLA. I burken placerar du en doftbärare med hydrolatet. Vi tycker mycket om att använda pads som vi klippt i mindre bitar i smellerburken.
+ -

Hundigts smellerburk är av glas med PLA-lock. Allt material är godkänt för livsmedel. Båda delarna kan återvinnas när de nått sitt slut. 

Denna har lila lock och lila är färgen vi valt till lavendelhydrolat, både på hydrolatet och när vi färgkodar dofthållare. Så ett bra val om du vill haka på våra tankar och ha en specifik smellerburkt för lavendel.

Med en smellerburk kan du träna upp doften och finslipa din markering. Du som är händig kanske kan bygga en urvalsbana själv och använda dessa burkar som doftbehållare.

Höjd ca: 53 mm
Diameter ca: 51 mm

PETG

är en förkortning av Polyethylene Terephthalate med Glykol. Materialet tillverkas i Tjeckien. PETG är ett tåligt material som avger mycket lite egen doft. Det är godkänt för livsmedel, vattenavvisande och tål höga temperaturer. PETG används ofta i produkter för matkonsumtion. PETG kan återvinnas som plast, så den lilla dosan ska till återvinningscentralen när den är uttjänt.

PLA

är en förkortning av PolyLaktid Acid (polymjölksyra). Det är en biologiskt nedbrytbar plantbaserad plast. PLA kan förbrännas och kvar blir bara kol, syre och väte. Det krävs dock att PLA hamnar i återvinningen - det är ingen komposterbar plast. PLA är godkänt för livsmedel. Materialet tillverkas i Tjeckien.

rPLA

innebär att materialet är tillverkat av återvunnen PLA och att infärgningen sker med hjälp av organsikt avfallsmaterial. Materialt tillverkas i Tjeckien. PLA har en lägre smältpunkt. PLA är en sprödare plastsort. rPLA avger lite egendoft har vi läst, det är inget vi människor uppfattar här på Hundigt.

  • Det är så lång vi vet det bästa alternativet ur en miljöaspekt. Även om det är långt ifrån en naturlig produkt tycker vi det är bättre än traditionell plast. Materialet är fossilfritt.
  • Den har en relativt låg smälttemperatur, vilket innebär mindre energiåtgång vid produktion.
  • Den lilla egendoften som finns i rPLA tror vi inte har någon betydelse för våra hundar eftersom vi kan använda variation med våra dofthållare och doftbärare för att skapa en doftsäker hund.
  • Det är ett pålitligt material, eftersom vi har haft hög användning av PLA under en lång period. Detta har inneburit att en massiv satsning har gjorts på att göra högkvalitativ PLA, vilket ger bra och stabila utskrifter i en 3D-skrivare.

För alla material gäller att det är mycket lite svinn vid produktionen som vi står för själva i Örby. Vi arbetar mot nya material att ta fram våra dosor i och ser en utveckling mot helt fossilfria material.

Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

MaterialPLA, Glas
ÅtervinningÅtervinns som plast, Återvinns som glas
FörpackningIngen förpackning
*Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
  • Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
Kunder som köpte denna köpte också

Eukalyptus-hydrolat Nose Work, Opella 10 ml

Ekologiskt eukalyptus-hydrolat till Nose Work från Opella. Du får hydrolatet i en brun 10 ml glasflaska med svart pipett. På flaskans baksida finns en qr-kod med information om just din flaska eukalyptushydrolat.
Eukalyptus ingår i klass 1, 2, 3 och Elit, alltså alla klasser, om du tävlar i Nose Work och det är doften de flesta lär sin hund först.
Hydrolater skickas i en liten zip-påse för att minska risken för kontaminering.
50,00 kr

Smellerburk / dofthållare rosa

Vår senaste nos-nyhet är en smellerburk som vi tagit fram för t ex Nose Work. Denna har rosa lock. Du kan använda den ensam när du lär in doften eller till markeringsträning. Du kan också använda flera i en urvalsbana. Hundigts smellerburk är en liten och behändig glasburk med ett lock av PLA. Locket har ett honeycomb-mönster som släpper ut mycket doft. I burken placerar du en doftbärare med hydrolatet. Vi tycker mycket om att använda pads som vi klippt i mindre bitar i smellerburken.
55,00 kr

Doftbärare, svarta - ø 10 mm möbeltassar

Doftbärare behöver du när du tränar Nose Work. Ett alternativ är möbeltassar. Dessa möbeltassar är 10 mm i diameter. Svarta möbeltassar tycker vi är bra när du sätter gömmor i springor, bakom eller under - där syns de svarta oftast mindre än vita. Dessa har inget superstarkt klister på baksidan vilket vi tycker är toppen eftersom du kan sätta möbeltassen i huset utan att den lämnar klister överallt.
Detta ark innehåller 140 st möbeltassar.
95,00 kr

Smellerburk / dofthållare svart

Smellerburk med honecomb-mönster är en av våra senaste nos-nyheter. Passar utmärkt till t ex Nose Work. Du kan använda en smellerburk när du lär in doften eller tränar markering. Du kan också använda flera till en urvalsbana. Hundigts smellerburk är en liten och behändig glasburk med ett lock av PLA, denna har ett svart lock. Locket har ett honeycomb-mönster som släpper ut mycket doft. I burken placerar du en doftbärare med hydrolatet. Vi tycker mycket om att använda pads som vi klippt i mindre bitar i smellerburken.
55,00 kr