Hundigt Rallylydnadaskoppel - 1,2m / 9mm

Tillverkare: Hundigt
270,00 kr
Ett smalt, smidigt och lagom långt rallylydnadskoppel som vi tycker passar perfekt både till stora och små hundar.
. Kopplets sstorlek gör det enkelt att gömma undan om du tävlar i de högre klasserna och det är lagom långt i nybörjarklass när du tävlar med koppel på. Du slipper ha ett långt och trassligt koppel att hålla reda på och det kan lätt hållas leende. Kopplet är 1,2 meter och har ett mindre, smidigt handtag i ena änden, i andra änden sitter en riktigt liten pistol-hake för att hålla kopplet så lätt och smidigt som möjligt.
*
Lagerstatus: I lager
+ -

Kopplet är ca 9 mm brett och 3 mm tjockt, det är behagligt att hålla och väldigt följsamt. Handtaget är litet och smidigt men fortfarande tillräckligt stort för att få in hela handen. Flätningen gör kopplet lätt, smidigt och följsamt. Det drar inte till sig fukt, kommer det en regnskur torkar det på nolltid.

Om du vill att vi tillverkar ett koppel specifikt efter dina önskemål så får du gärna kontakta oss så ska vi försöka lösa det.

Specifikationer
Produktion Närproducerat, Handgjord
Ursprung Sverige
Förpackning Ingen förpackning
* Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
  • Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
Kunder som köpte denna köpte också

Rallylydnadskortlek

Har du också saknat en rallylydnadskortlek som hjälper dig och din hund att lära in rallylydnad? 
Nya regelverket för rallylydnad började gälla 1 januari 2023. Och nu har vi tagit fram en kortlek med egen formgivning på skyltarna.
Vi tror absolut du kommer att känna igen skyltarna och lära dig dem lika enkelt med denna kortlek. Regelverket är citerat Brukshundklubbens på baksidan av varje kort.

Varje kort har en skylt på ena sidan och förklaringen till skylten på andra sidan. Formatet på korten passar perfekt i din hand. Rallylydnadskortleken kommer i en praktisk förvaringsask.
Alla 109 skyltarna ingår - nybörjarklass, fortsättningsklass, avancerad klass och mästarklass. Och varje kort är märkt med rätt nummer som också visar vilken klass skylten hör till. Korten är 92 * 57 mm. De är tryckta på ett behagligt papper som laminerats för att bli tåligare och korten har mjuka, runda hörn. Inget vasst som hakar upp sig i till exempel fickan.
Rallylydnadskortleken är ett hjälpmedel för att träna rallylydnad, att göra momenten rätt enligt Brukshundklubbens intentioner. Kortleken har vi tagit fram för att lyfta Brukshundklubbens gren rallylydnad och göra den lättillgänglig för dig som vill träna den.
Rallylydnadskortleken är till stor hjälp när du ska träna rallylydnad med din hund. Kortleken baseras på reglerna som gäller från och med 2023-01-01 till och med 2026-12-31.

Du kan hitta de nya reglerna och skyltarna på Brukshundklubbens hemsida

KLICKA HÄR

290,00 kr

RAUH Älgchips - tuggben

Älgchips är hundtugg tillverkat av älghud som smakar gott för hundar. Älghuden kommer från vilda älgar här i Norden som levt ett bra liv i frihet. En ren naturprodukt, helt utan tillsatser, torkat enligt traditionella metoder.

Älgchipsen passar alla hundar, men också hundar med känsliga magar eller hundar som har stort tuggbehov.

Älgchipsen passar små och medelstora hundar. Ett chips är ungefär 7x18 cm och ca 1/2 cm tjockt. Älgchipsen säljs styckvis och du får ett bättre pris om du köper 10 eller fler.
Från 40,00 kr

Rallylydnad från grundfärdigheter till mästarklass - andra utgåvan

Andra utgåvan av "Rallylydnad från grundfärdigheter till mästare" är här! Den innehåller de 22 nya momenten som tillkom i regelrevideringen 2023 och flera nya banskisser. Boken är högaktuell för dig som tränar och tävlar rallylydnad.

Boken Rallylydnad - från grundfärdigheter till mästarklass är en fin och uttömmande bok om rallylydnad. Oavsett om du är ny inom hundsporten rallylydnad eller om du redan tävlar men känner att du behöver en knuff vidare så är detta boken för dig. Du får tips om vilka grundfärdigheter din hund behöver kunna för att lära sig momenten från lägsta till högsta klass, hur du kan göra din hund störningstålig i olika miljöer, hur du bygger kedjor, kvalitetssäkrar ert utförande med temabanor och hur du får till den bästa handlingen. Dessutom får du tips om hur du genomför en riktigt bra tävling; hur du som förare förbereder dig, hur du genom banvandringen på bästa sätt och hur du värmer upp din hund. Boken är full av konkreta tips och övningar men du får även ta del av författarens långa hundtränar- och tävlingserfarenhet genom fördjupade reflektioner kring problemlösning.
Anna Larsson.
360,00 kr

Hundigt Sökkoppel - Långkoppel, 3m / 13mm

Sökkoppel, ett specialanpassat lite längre koppel för dina nosework-sök eller specialsök. Kopplet är 3 meter och har ett mindre, smidigt handtag. I andra änden en BGB-hake av bästa kvalitet. Finns i många superfina färger.
280,00 kr