Labanbag Show - utställningsväska / hundträningsväska

Tillverkare: Labanbags
430,00 kr
En efterlängtad och stilig nyhet - Labanbag Show är en mycket snygg och samtidigt praktisk modell. Väskan är lite mindre än Labanbags övriga modeller, i övrigt har den samma fina funktioner. När Sofia designade Show hade hon utställningsfolket i tankarna, men väskan gör sig precis lika bra till din vardags-outfit men också till träning, tävling och promenad där du tycker storleken är lagom. Tyget är tåligt, aningen blankt och lite mer dressy.
Väskan är designad och sydd i Sverige.
*
*
Lagerstatus: I lager
+ -

MODELL

Väskan har två fack så du kan ha godis i ett och viktiga saker i det andra. Väskan knäpps med en tryckknapp och när den är öppen är det är enkelt att sticka ner handen för en belöning. Remmen runt midjan justerar du enkelt så passformen blir perfekt oavsett om du har tights eller tjock tröja. Remmen är lång och den stängs med robust snabbspänne av plast.

MATERIAL

Väskan är sydd i ett smidigt tyg av 50% bomull och 50% polyamid. Enkel att tvätta i 30°C. Bandet är av polypropen. Den gröna är mycket tålig och vattenavvisande, den svarta är inte vattenavvisande. 

Midjemått för bälte (min-max): 

Small 68,5 - 100 cm
Medium 83 - 127 cm
Large 103 - 190 cm 

Väskans mått:  Höjd 15 cm, bredd 10 cm.

Storlekarna överlappar så du kan ofta välja mellan två storlekar.
Tänk på att:

  • Du ska kunna ha väskan både sommartid med tunna kläder och vintertid med en tjock jacka.
  • Du kan bära väskan i midjan, på höfterna och diagonalt på bröstet. 

Väskans mått:  höjd 15 cm, bredd 10 cm. Bandets bredd 4 cm.

Kunder som köpte denna köpte också

Eukalyptus-hydrolat Nose Work, Opella 10 ml

Ekologiskt eukalyptus-hydrolat till Nose Work från Opella. Du får hydrolatet i en brun 10 ml glasflaska med svart pipett. På flaskans baksida finns en qr-kod med information om just din flaska eukalyptushydrolat.
Eukalyptus ingår i klass 1, 2, 3 och Elit, alltså alla klasser, om du tävlar i Nose Work och det är doften de flesta lär sin hund först.
Hydrolater skickas i en liten zip-påse för att minska risken för kontaminering.
50,00 kr

Doftbärare, svarta - ø 10 mm möbeltassar

Doftbärare behöver du när du tränar Nose Work. Ett alternativ är möbeltassar. Dessa möbeltassar är 10 mm i diameter. Svarta möbeltassar tycker vi är bra när du sätter gömmor i springor, bakom eller under - där syns de svarta oftast mindre än vita. Dessa har inget superstarkt klister på baksidan vilket vi tycker är toppen eftersom du kan sätta möbeltassen i huset utan att den lämnar klister överallt.
Detta ark innehåller 140 st möbeltassar.
95,00 kr

Orbiloc Carabiner, fäste till Orbiloc Safety Light

Litet fäste till din Orbiloc Safety Light. Karbinhaken fäster du enkelt på hundens halsband, koppel eller sele. Du kan också fästa den på ryggsäcken eller dina kläder.
Orbiloc Carabiner är tillverkad av högkvalitativ, lättviktig metall och fästet är tillverkat i ett starkt plastmaterial.
Förpackningen innehåller:
1 x Orbiloc karbinhake
1 x Orbiloc fäste
89,00 kr

Lagerblads-hydrolat Nose Work, Opella 10 ml

Ekologiskt lagerblads-hydrolat till Nose Work från Opella. Du får hydrolatet i en brun 10 ml glasflaska med svart pipett. På flaskans baksida finns en qr-kod med information om just din flaska lagerbladshydrolat.
Eukalyptus ingår i klass 1, 2, 3 och Elit, alltså alla klasser, om du tävlar i Nose Work och det är doften de flesta lär sin hund först.
Hydrolater skickas i en liten zip-påse för att minska risken för kontaminering.
50,00 kr