Non-stop dogwear Dog ball on rope toy ø 7 cm - hundleksak

Tillverkare: Non-stop dogwear
199,00 kr
Slitstark boll med ett återvunnet rep blir en bra kampleksak som du kan kasta iväg och kampa med. Den är mycket tålig och bitsäker, tillverkad av naturgummi och bambu, bollen är alltså helt biobaserad. Denna boll med rep från Non-stop dogwear finns i en lite mindre storlek också.
Denna bollen har ø 7 cm. Vikt 208 gram.
+ -

Dog ball on rope har en boll av naturgummi och bambu och ett starkt, återvunnet rep för att göra den ännu roligare och mer interaktiv. Repet gör det enklare att kasta långt. Och kampleken blir extra rolig. Vill du få upp farten fungerar bollen också perfekt att jaga. 

Bollen av naturligt, giftfritt gummi och bambufiber, är skonsam för hundens tänder och tandkött och samtidigt tillräckligt tålig för kraftiga bett. Den texturerade ytan ger ett säkert grepp.

Dog ball on rope finns i två storlekar, för medelstora och stora hundar från 8 kg och uppåt.

Storlek60X60 mm70X70 mm
Hundens vikt8-20 kg20+ kg

Dog ball on rope är konstruerad för att tåla upp till 2000 kg bettstyrka, perfekt för starka tuggare. Tillverkad av naturligt, giftfritt gummi och bambufiber är den skonsam mot tänder och tandkött. BPA-fri och ftalatfri. Vi gillar materialvalet!

OBS! Denna leksak är designad för interaktiv lek – kontrollera slitage, övervaka användningen och ta bort den om den skadas för att hålla leken säker och rolig.

Tänk på att vissa bilder visar en funktion eller förmedlar en känsla och färgen på produkten kan skilja från verkligheten. Titta på produktbilderna för att få den bästa uppfattningen om hur färgen ser ut.

Non-stop Dogwear är certifierad bluesign®-partner.

  • Tvätta av leksaken med vatten.
  • Tål att köras i diskmaskinen, lägg den i översta korgen.
  • Använd inte blekmedel.
DETALJER
• Biobaserad boll
• Boll med struktur för bra grepp
• Återvunnet rep
• Färg: orange/svart
• Storlek: boll ø 6 cm
• Vikt: 130 gram

MATERIAL
Material:59% naturgummi och 41% bambu
Ftalatfri, BPA-fri
Tester:FDA-godkänd (länk)

Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

MaterialVäxtfibrer
Märkningbluesign® - Produkten är tillverkad enligt kraven bluesign® ställer med hänsyn till utsläpp och resursförbrukning. Som bluesign®-systempartner säkerställs produktionen, så att materialval sker med ett säkrare och mer miljömässigt ansvar.
Fraktas till SverigeMed båt
Välj och vårdaEtt viktigt miljöarbete vi alla kan göra är att välja med omsorg, vårda det vi har och använda det tills det är helt utslitet. Att köpa bra kvalitet som håller länge är långsiktigt och bättre för miljön. Var rädd om och vårda din utrustning. Välskött utrustning håller längre.
*Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
  • Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
Kunder som köpte denna köpte också

Kong® Classic av naturgummi

RödKong® Classic är en av de mest välkända hundleksakerna. Det är också den som ofta används som doftetikett i hundsporten specialsök, där hundarna lär sig att söka efter röd Kong som har sin egen, unika doft. Då klipper du sönder valfri storlek av Kong och använder småbitar. Att leta efter hela Kongen är en rolig start om din hund tycker om att leka med den.

Vi har Kong® Classic i fem olika storlekar och den fungerar förstås utmärkt att leka med, det är en bra start inför specialsöket. Den studsar roligt om du kastar och den är i mycket tåligt naturgummi och ihålig om du vill preparera den med något gott.
100,00 kr

Eukalyptus-hydrolat Nose Work, Crearome 30 ml

Ekologiskt eukalyptus-hydrolat till Nose Work. Hydrolatet i denna flaska kommer från Crearome. Du får hydrolatet i en brun 30 ml glasflaska med svart pipett. På flaskans baksida finns en qr-kod med information om just din flaska lavendelhydrolat.
Eukalyptus ingår i klass 1, 2, 3 och Elit, alltså alla klasser, om du tävlar i Nose work och det är doften de flesta lär sin hund först.

Hydrolater skickas i en liten zip-påse för att minska risken för kontaminering.
65,00 kr