Lila peang till nosework & specialsök

115,00 kr
Peang till både nosework och specialsök. Du kan verkligen uppgradera placeringen av dina gömmor med rätt verktyg, som en peang till exempel. Och enkelt är det att städa efter tränignen. Allts ka med hem. Du får lätt tag i den lilla kongbiten eller topsen när vovven visat dig var den sitter.
Lila peang till lila personer, är man lila vill man ha allt lila, det är vår erfarenhet. Peangen är av rostfritt stål. Låsanordning gör att den kan spärras i stängt läge. Peangen fungerar förstås utmärkt i sjukvårdsväskan också.
Längd ca 15,2 cm.
+ -
Skriv din egen recension Close Review Form
  • Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Du måste logga in/registrera dig för att kunna skriva recensioner
Kunder som köpte denna köpte också

POCKET 🐶 magnet dofthållare svart

POCKET är en favorit bland dofthållare med magnet! Svart är det många som tycker är enkelt att gömma, den ser ofta ut som en skugga. I dofthållaren placerar du din doftbärare med doft. Dofthållaren ser till att nosen inte kommer i direktkontakt med doftbäraren och doften. Och den ser också till att doften inte kommer i kontakt med omgivningen och kontaminerar på så vis mindre. Denna lilla dofthållare har en ficka för magnet och ett genomgående hål anpassat för en tops. Det genomgående hålet gör det enkelt att peta ut topsen när du är klar! Den är gjord av PLA.
Placera alltid POCKET så att din hund inte kan komma åt och råka svälja den. För den är mycket liten och dosan med magneten är inte bra i tarmarna på din hund.
35,00 kr

HAY COMBI dofthållare 3-pack svart

Dofthållare HAY COMBI - 3-pack.
HAY COMBI är speciellt framtagen för tillfällen då du vill kunna gömma en kombi-gömma. Du slipper fippla med två dofthållare samtidigt som dofterna inte kan nudda varandra samtidigt som den inte är mycket större än två tops. I dofthållaren placerar du din doftbärare med doft. Tops passar perfekt. HAY COMBI säljs i 3-pack och alla kombinationer ingår. Vi har märkt dem med siffror och 1 tänker vi är eukalyptus, 2 är lagerblad och 3 är lavendel. Men det bestämmer du förstås själv. Numreringen är praktiskt om du behöver fylla på under dagen.⁠
Dofthållaren HAY har grepp för pincett när du ska sätta dit och blocka bort din nose work gömma.
HAY är gjord av PLA som är ett helt plantbaserat material. Det bildas alltså inga mikroplaster av denna.
75,00 kr

HONEY 20 🐶 dofthållare svart

Alla som tränar nose work har använding för en svart liten behållare som släpper ut mycket doft i förhållande till sin storlek. Ska du börja och inte vet vad du behöver kan vi lova att detta är en dosa du kommer ha glädje av genom hundens hela karriär - från nybörjare till elit.
Den svarta är lätt att gömma osynligt i lite mörkare utrymmen och även ute i naturen, och på fordon 😃 den ser mest ut som en skugga om den skymtar fram.
Denna lilla runda dofthållare är en dosa med skruvlock och den är gjord av PLA som är ett fossilfritt, plantbaserat material. I dosan placerar du din preparerade doftbärare, i HONEY rekommenderar vi att du använder tops. Du kan gömma HONEY riktigt klurigt både i inomhussök, utomhussök och på fordon. Dofthållaren har ett honeycomb-mönster i botten, som släpper ut doftmolekylerna. Varken nosen eller omgivningen kommer i kontakt med doftbäraren.
HONEY 20 kan användas med och utan magnet. Under ett litet lock i botten sitter magneten, så att den inte ramlar ur när du öppnar dosan. Och det finns ändå inget lim som luktar. Du väljer till magneten om du vill ha det, eller så köper du dofthållaren utan magnet.
Placera alltid dosor med magnet så att din hund inte kan komma åt och råka svälja den. Magneten är inte bra i tarmarna på din hund.
30,00 kr

SOLO 20 🐶 dofthållare svart

Dofthållare SOLO i svart - den lilla svarta. Det kan liksom inte bli fel! Du får en liten doftbild som är lätt att gömma utan att den syns. Det är mycket tacksamt eftersom vi ofta inte vill ha allt för svåråtkomliga eller oåtkomliga gömmor i kombination med små doftbilder.
I dofthållaren placerar du din doftbärare (vi föreslår tops) som du droppat hydrolat på. Dofthållaren ser till att hunden aldrig kommer i direktkontakt med doftbäraren. Dofthållaren hjäper dig också att minska kontamineringen i området. SOLO är en liten rund dofthållare med skruvlock och den är gjord av PLA . Dofthållaren har ett hål med ø 3 mm, som släpper ut doften. Och varken nosen eller omgivningen kommer i kontakt med doftbäraren.
SOLO kan användas med och utan magnet. Magneten sitter i botten under ett litet lock så att den inte ramlar ur när du öppnar dosan. Du slipper lim som ju kan lukta en del.
Du väljer till magneten om du vill ha det, eller så köper du den utan magnet.
Placera alltid dosor med magnet så att din hund inte kan komma åt och råka svälja den. Magneten är inte bra i tarmarna på din hund.
30,00 kr