Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön | 
|
Produktion | Etisk |
Ursprung | Kina |
Fraktas till Sverige | Med båt |
Återvinning | Biodynamiskt nedbrytbar |
Förpackning | Återvunnet papper |
Kunder som köpte denna köpte också
Smellerburk för t ex Nose Work. Smeller är doften som din hund ska känna igen, som till exempel eukalyptus, lagerblad eller lavendel. Hundigts smellerburk är en liten och behändig glasburk med metallock.
Älgchips är hundtugg tillverkat av älghud som smakar gott för hundar. Älghuden kommer från vilda älgar här i Norden som levt ett bra liv i frihet. En ren naturprodukt, helt utan tillsatser, torkat enligt traditionella metoder.
Älgchipsen passar alla hundar, men också hundar med känsliga magar eller hundar som har stort tuggbehov.
Älgchipsen passar små och medelstora hundar. Ett chips är ungefär 7x18 cm och ca 1/2 cm tjockt. Älgchipsen säljs styckvis och du får ett bättre pris om du köper 10 eller fler.
ÄLG15 är ett hundtugg på älghud, smakar gott för hundar. Älghuden kommer från vilda älgar här i Norden som levt ett bra liv i frihet, det kan en kalla ekologiskt :) en ren naturprodukt.
Bakteriologiskt rent. Undersökt och tryggt. Avlägsnar tandsten och förebygger tandköttsinflammation. Ett smakligt och delikat tidsfördriv för hunden. Lätt, låg energihalt. Helt utan tillsatser, torkat enligt traditionella metoder.
RAUHS älgprodukter passar alla hundar, men också hundar med känsliga magar eller hundar som har stort tuggbehov. Detta tuggbenet varar länge och ger rejält tuggmotstånd. Passar medelstora och stora hundar.
Rullad älghud som torkats helt utan tillsatser, enligt traditionella metoder, blir smakliga tuggben. Helt naturligt med andra ord. Gott att tugga på för hundar och passar även hundar med känslig mage. Älghuden kommer från vilda älgar här i Norden som levt ett bra liv i frihet. En ren naturprodukt. Mycket hållbart. Älg25 passar alla hundar, men också hundar med känslig mage eller hundar som har stort tuggbehov.
Passar medelstora och stora hundar.