Close
Sök

Nose Work doftbärare, små möbeltassar ø 10 mm

Tillverkare: Hundigt
50,00 kr
Prisstege - Ju fler du köper, desto mer sparar du.
Antal
3+
Pris
45,00 kr
Doftbärare behöver du när du tränar Nose Work. Ett alternativ är möbeltassar. Dessa möbeltassar är 10 mm i diameter. Du kan välja mellan vita och svarta. De har inget superstarkt klister på baksidan vilket vi tycker är toppen eftersom du kan sätta möbeltassen i huset utan att den lämnar klister överallt. Bra att ha din Nose Work-låda.
*
+ -

Du droppar en droppe hydrolat på doftbäraren. Sedan kan du placerad den på alla ställen din fantasi kan komma på och så att din hund inte råkar äta upp den. 

När du väljer färg kan det vara bra att välja färg efter vart du vill sätta gömman. En vit möbeltass kan sticka ut i ett mörkt hörn och vise versa naturligvis. Vi vill ju inte att hunden ska gå på visuellt intryck!

Bra att minnas, ju mindre doftbärare detso mindre doftmoln.

Tänk på att denna möbeltassen har lite svagare klister på baksidan. Det gör att du slipper märken på dina möbler och väggar men du måste också se till att sätta den så din hund inte tar sig en mumsbit. Vi tycker det är enklast att sätta ut möbeltassarna med hjälp av en pincett eller peang.

Tränar du inför ett doftprov ska varje kartong ha sin egen möbeltass, men bara en av dem bär doften. Här har vi ett träningspaket du kan kika på.

I nose work består doften av hydrolat + doftbärare. Det finns alltså alltid en doftbärare i kombination med doften på tävling. Det är viktigt att din hund inte kommer i kontakt med doftbäraren och för att undvika att sökområdet smittas av doften är det lämpligt att använda en dofthållare. Exempel på dofthållare är mindre behållare i glas eller metall som till exempel Hundigts dosor i aluminium eller smellerburken i glas.

Möbeltassen har inget miljötänk i sig, vi har hittills inte hittat några möbeltassar av den sorten, men vi är ständigt på jakt. Vi gillar storleken. Riktigt små ger mindre skräp. Den kommer utan plastförpackning och den är producerad i Sverige.

Denna är stansad i bakgrunden så du kan klippa egna mindre doftbärare av mellanrummen. Mindre spill gillar vi!

Kom ihåg att alltid plocka med dig dina doftbärare hem och släng dem i brännbara sopor. De förstör naturen om vi lämnar dem kvar och du förstör för andra hundar om du lämnar doften kvar.

Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

UrsprungSverige
FörpackningIngen förpackning
*Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
*
*
Dålig
Utmärkt
Kunder som köpte denna köpte också

Eukalyptus-hydrolat doft till Nose Work

Ekologiskt eukalyptus-hydrolat till Nose Work. Eukalyptus ingår i klass 1 om du tävlar och är vanligtvis första doften du börja med i nose work. Hundigts eukalyptus-hydrolat är ekologiskt och av fin kvalitet. Hydrolatet levereras i en glasflaska med pipett. Finns i 10 ml, 50 ml och 100 ml.
Alla hydrolater skickas i en bajspåse för att minska risken för kontaminering. Vi väljer en bajspåse som ni kan återanvända för att göra mindre avtryck i miljön och reducera användningen av plaster (bajspåsen är biologiskt nedbrytbar).
45,00 kr

Magnet

Magnet som du kan använda när du tränar nose work. Stark och fäster bra på magnetiska underlag. Använd din påhittighet och skapa kluriga, magnetiska gömmor.
Storlek: ø 12 mm, höjd 3 mm. Nickelpläterade. Kvalitet: N35-45.
15,00 kr

Liten rund aluminiumdosa till Nose Work

När du ska gömma doften i Nose Work behöver du variera dig för att göra sökandet roligt och utvecklande. Denna lilla dosa kan du använda som behållare vid behållarsök, men du kan också ha den som dofthållare och gömma den riktigt klurigt ute i naturen eller inomhus vid ett rumssök. Det är ett 3 mm hål i botten så lite doft sipprar ut. Vill du ha fler hål så kan du enkelt borra det själv, eller så skriver du hur många hål du vill ha i meddelandet på din order så gör vi hål för dig innan vi skickar ordern.
16,00 kr

Rektangulär Nose Work-dosa med / utan magnet

Rektangulär dosa till Nose Work. Hur mycket det ska dofta kan du justera med skjutlocket. Denna lilla dosa kan du använda som behållare vid behållarsök, men du kan också gömma den riktigt klurigt i naturen, i soffan eller vad din fantasi kommer på. Dosan är magnetisk och magneten fastnar i dosan så du inte tappar den och du slipper lim.
20,00 kr