OBS! Just nu har vi bruna smellerburkar i lager. Geomskilniga förväntas komma i november.
Hundigts smellerburk är av glas med metallock, båda materialen är bra då de inte drar åt sig doft på samma sätt som till exempel plast gör. Glas och metall är dessutom mycket bättre ur miljösynpunkt, särksilt om du återvinner dem när de nått sitt slut.
Behållaren kan beställas med ett hål eller inget hål. Vi gör gärna fler hål om du vill ha det. Meddela oss i din beställning så löser vi det.
Med en smellerburk kan du träna upp doften och finslipa din markering. Du som är händig kanske kan bygga en urvalsbana själv och använda dessa burkar som doftbehållare.
Den är riktigt söt och fungerar ju också bra för förvaring av doftbärare som avklippta tops eller möbeltassar.
Höjd ca: 53 mm
Diameter ca: 51 mm
PS. En smeller-burk traditionellt sätt är ju den lilla burk du förvarar till exempel lite päls från din hund i. Om hunden skulle försvinna tar du med din smeller-burk och ID-hunden som ska söka efter din hund får lukta på innehållet i smeller-burken för att veta vad den ska nosa efter. Till detta fungerar burken utmärkt om du beställer utan hål. Läs gärna mer här: ID-hund. DS