Non-stop dogwear hundtränarväst - Dog Training Vest

Tillverkare: Non-stop dogwear
1 099,00 kr
Dog Training Vest från Non-stop dogwear är en mycket flexibel hundträningsväst med flera fickor för godis, leksaker och annan utrustning som behövs när du tränar din hund. Passformen är mycket justerbar med dragskor för anpassning. Denna väst är lätt och andas bra, perfekt för hundträning under alla årstider.
*
Lagerstatus: I lager
+ -

Non-stops väst har utvecklats i samarbete med militära hundförare och är lämplig för hundträning på alla nivåer. Hundträningsvästen har flera fickor för din hunds belöningar och annan utrustning du vill ha nära til hands. Förutom en stor tunnelficka på ryggen har västen två bröstfickor och två vanliga fickor framtill. Lättare föremål kan också fästas i fyra öglor i fickorna.

Med undantag för fickorna är hundträningsvästen gjord av meshtyg (nät) för att säkerställa luftflöde och gör den lämplig för både sommar- och vinterbruk. Under sommaren kan du justera västen med dragsko i nederkant och i midjan så att den sitter bekvämt över din t-shirt. Ssamma väst kan passa över din vinterjacka i kallare temperaturer, då släpper du på dragskons stopper. Även om materialet är lätt är det mycket tåligt. Axlarna är förstärkta med vattentät 3-lagers polyamid med andasfunktion, perfekt vid regn.

Vår hundträningsväst är utrustad med avtagbara 3M ™ reflexband för att göra dig synlig i mörkret.

Hundförarvästen är unisex och finns i storlekarna XS-XL i färgen svart. 

 

 

Måtten anges i centimeter

STORLEK xs s m l xl xxl
unisex            
A Byst 88-92 92-96 96-104 104-113 113-123 123-133
B Midja 74-78 78-82 82–90 90-99 99-109 109-119
C Höfter: 88-92 92-96 96-104 104-113 113-123 123-133

 

Storleksdiagram non-stop hundtränarväst

DETALJER
• Elastisk dragsko i midjan och nertill
• 2 bröstfickor som stängs med kardborre
• 2 öppna fickor fram
• 1 stor ficka bak som nås från båda sidor
• 4 öglor att fästa karbinhakar, klicker etc i. Två fram och två bak.
• 2 avtagbara reflexer fram och 1 bak
• Mesh bak och fram

 

MATERIAL  
Tyg  90% polyester 10% nylon
D-ring aluminium
Reflexer 3M™ 
Dragkedja YKK® zipper bluesign® APPROVED

 

Maskintvätt max 40° C, ska inte torktumlas. Använd inte sköljmedel. 

Torka av med en fuktig trasa efter aktivitet om det blivit smutsigt. 

Är det mycket lerigt så skölj av och torka med torr trasa.

Om någon del slits ut, kontakta oss för reservdelar om du inte hittar det i vårt sortiment.

Specifikationer
Produkten har extra omtanke om miljön

Märkning bluesign® - Produkten är tillverkad enligt kraven bluesign® ställer med hänsyn till utsläpp och resursförbrukning. Som bluesign®-systempartner säkerställs produktionen, så att materialval sker med ett säkrare och mer miljömässigt ansvar.
Fraktas till Sverige Med båt
Välj och vårda Ett viktigt miljöarbete vi alla kan göra är att välja med omsorg, vårda det vi har och använda det tills det är helt utslitet. Att köpa bra kvalitet som håller länge är långsiktigt och bättre för miljön. Var rädd om och vårda din utrustning. Välskött utrustning håller längre.
* Detta är inte en fullständig sammanfattning av produkten utan ett sätt för oss att lyfta vissa aspekter. Vår förhoppning är att det ska vara en hjälp för dig när du väljer vad du köper till din hund.
Skriv din egen recension Close Review Form
*
*
Dålig
Utmärkt
Produktrecensioner
Skriv din egen recension Close Review Form
*
*
Dålig
Utmärkt
Kunder som köpte denna köpte också

Eukalyptus-hydrolat Nose Work, Opella 10 ml

Ekologiskt eukalyptus-hydrolat till Nose Work från Opella. Du får hydrolatet i en brun 10 ml glasflaska med svart pipett. På flaskans baksida finns en qr-kod med information om just din flaska eukalyptushydrolat.
Eukalyptus ingår i klass 1, 2, 3 och Elit, alltså alla klasser, om du tävlar i Nose Work och det är doften de flesta lär sin hund först.
Hydrolater skickas i en liten zip-påse för att minska risken för kontaminering.
50,00 kr

Orbiloc Carabiner, fäste till Orbiloc Safety Light

Litet fäste till din Orbiloc Safety Light. Karbinhaken fäster du enkelt på hundens halsband, koppel eller sele. Du kan också fästa den på ryggsäcken eller dina kläder.
Orbiloc Carabiner är tillverkad av högkvalitativ, lättviktig metall och fästet är tillverkat i ett starkt plastmaterial.
Förpackningen innehåller:
1 x Orbiloc karbinhake
1 x Orbiloc fäste
89,00 kr

Doftbärare, svarta - ø 10 mm möbeltassar

Doftbärare behöver du när du tränar Nose Work. Ett alternativ är möbeltassar. Dessa möbeltassar är 10 mm i diameter. Svarta möbeltassar tycker vi är bra när du sätter gömmor i springor, bakom eller under - där syns de svarta oftast mindre än vita. Dessa har inget superstarkt klister på baksidan vilket vi tycker är toppen eftersom du kan sätta möbeltassen i huset utan att den lämnar klister överallt.
Detta ark innehåller 140 st möbeltassar.
95,00 kr

Rallylydnadskortlek

Har du också saknat en rallylydnadskortlek som hjälper dig och din hund att lära in rallylydnad? 
Nya regelverket för rallylydnad började gälla 1 januari 2023. Och nu har vi tagit fram en kortlek med egen formgivning på skyltarna.
Vi tror absolut du kommer att känna igen skyltarna och lära dig dem lika enkelt med denna kortlek. Regelverket är citerat Brukshundklubbens på baksidan av varje kort.

Varje kort har en skylt på ena sidan och förklaringen till skylten på andra sidan. Formatet på korten passar perfekt i din hand. Rallylydnadskortleken kommer i en praktisk förvaringsask.
Alla 109 skyltarna ingår - nybörjarklass, fortsättningsklass, avancerad klass och mästarklass. Och varje kort är märkt med rätt nummer som också visar vilken klass skylten hör till. Korten är 92 * 57 mm. De är tryckta på ett behagligt papper som laminerats för att bli tåligare och korten har mjuka, runda hörn. Inget vasst som hakar upp sig i till exempel fickan.
Rallylydnadskortleken är ett hjälpmedel för att träna rallylydnad, att göra momenten rätt enligt Brukshundklubbens intentioner. Kortleken har vi tagit fram för att lyfta Brukshundklubbens gren rallylydnad och göra den lättillgänglig för dig som vill träna den.
Rallylydnadskortleken är till stor hjälp när du ska träna rallylydnad med din hund. Kortleken baseras på reglerna som gäller från och med 2023-01-01 till och med 2026-12-31.

Du kan hitta de nya reglerna och skyltarna på Brukshundklubbens hemsida

KLICKA HÄR

290,00 kr